top of page

Naše
Projekty

Tato stránka slouží k propagaci projektů, na kterých jsem měl tu čest se, ve spolupráci s dalšími kolegy odborníky a Národním technickým muzeem, podílet, Projekty se zaměřují na odhalování zapomenutých koutů gramofonové historie a gramofonového průmyslu v Českých zemích.  

2014 - Výstava Hudba ve spirále, století gramofonového průmyslu v Čechách

Výstava mapovala století gramofonového průmyslu v našich zemích, podpořena byla doprovodným katalogem, který je dnes již rozebrán. Výstava Hudba ve spirále měla za cíl představit návštěvníkovi vývoj gramofonového průmyslu v Čechách a na Moravě v letech 1890 až 2014 prostřednictvím sbírek Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea v Praze. Hlavní akcent výstavy byl kladen na individuální reprodukční stroje, tedy gramofony a fonografy. Výstava hravou formou také přibližovala technologický vývoj zvukového média, od nejstarších záznamů do cínové folie, voskových válečků a šelakových desek, přes vinylové singly a dlouhohrající desky, k deskám s digitálním záznamem. Autoři výstavy René Melkus a Jan Hosťák.

1.JPG

2018 - publikace Sbírka fonografů Národního technického muzea

Dva roky po výstavě jsem dostal neopakovatelnou příležitost zpracovat kompletní sbírku fonografů NTM čítající přes 200 položek. Fonografy - prvnípřístroje schopné záznamu a pětné reprodukce zvuku stojí na počátku hudebního průmyslu. Zpracování sbírky vyústilo v úspěšnou publkaci, plnou kvalitních snímků fotogrfa Patrika Slámy, kterou můžete zakoupit jak u mě na stránkách, tak v e-shopu i kamené prodejně NTM.

70000404._._.o.png

2022 - publikace Československé gramofony 1946-1993

Následující čtyři roky jsem věnoval přípravě publikace Československé gramofony 1946-1993 ve spolupráci s předním sběratelem gramofonů MIchalem Zeithamlem. Publikace si klade za cíl seznámit širokou laickou i odbornou veřejnost s historií výroby gramofonů v Československu. Od nelehkých poválečných let budování znárodněného průmyslu po začátek let devadesátých, podrobně mapuje jednotlivé modelové řady našich gramofonů vyrobených v bývalé Tesle Litovel. Čtenář má možnost poprvé zalistovat pomyslným katalogem těchto mnohdy badatelsky opomíjených přístrojů na pozadí historických událostí v Československu. Knihu lze zakoupit jak u mě na stránkách, tak v e-shopu a kamenné prodejně NTM

70000455._._.o.png

2023 - publikace Ultraphon - triumf českého gramofonového průmyslu

Připravujeme! Publikace Ultraphon - triumf českého gramofonového průmyslu vzniká díky spolupráci s předním odborníkem na gramofonový průmysl Janem Müllerem, Michalem Zeithamlem, Martinem Stránským a Janem Podhajským. Jak už název napovídá, publikace se věnuje gramofonovéfirmě Ultraphon a jejímu působení na československém trhu mezi lety 1929-1946. Jádro publikace tvoří výběrová edice vzpomínek zakladatele a majitele společnosti Jana Valentiniho, doplněná o shrnutí těch nejvýznmnějších počinů vydaných pod značkou Ultraphon. Katalogová část představuje průřez výrobou gramofonových přístrojů Supraphon a jako první detailně zpracovává vývoj gramofonových etiket a obalů firmy Ultraphon. Kniha bude dostupná koncem roku 2022 popřípadě na jaře 2023.

MY2A7267_.jpg
bottom of page